Żegnamy doc. dr inż. Adolfa Fiałkiewicza

Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy doc. dr inż. Adolfa Fiałkiewicza, Dyrektora Instytutu Matematyki, Fizyki i Chemii oraz Prorektora ds. Nauczania, a następnie ds. Kształcenia.

Pan Adolf Fiałkiewicz w Wyższej Szkole Morskiej pełnił kolejno funkcje: Kierownika Zespołu Fizyki i Chemii, Kierownika Zakładu Nauk Podstawowych Instytutu Nawigacji, Dyrektora Instytutu Matematyki, Fizyki i Chemii na Wydziale Nawigacyjnym oraz Prorektora ds. Nauczania, a następnie ds. Kształcenia.

W WSM organizował od podstaw pracownie i laboratoria dla przedmiotów takich jak fizyka i chemia. Opracował system pracy dydaktyczno-naukowej  i wdrożył go w praktyce, uzyskując bardzo dobre wyniki. Autor lub współautor publikacji naukowych, a także wielu podręczników i skryptów akademickich.

Za zasługi dla rozwoju szkolnictwa wyższego został odznaczony Krzyżem Zasługi, Brązowym i Srebrnym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Otrzymał również liczne nagrody, w tym od Ministra Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej za szczególne osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i wychowawcze oraz za wyróżniające wyniki w kierowaniu uczelnią. Pracował również jako pracownik dydaktyczny i wykładowca na statkach szkolnych Dar Pomorza, Horyzont i Dar Młodzieży.

Z Katedrą Fizyki związany do roku 2013.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 27 lipca 2023 roku o godz. 13:15 w Nowej Kaplicy na cmentarzu „Srebrzysko”

J.Maliszewska
19.07.2023